Loading...
NOVĚ DOPRAVA PŘES PPL - STARTOVACÍ CENA DOPRAVY DO PPL ParcelShopů JEN 29 Kč - AKCE PLATÍ DO KONCE ROKU !!!

Curing květů a jejich skladování

Curing květů a jejich skladování

Aneb jen sklidit nestačí

Sklizeň našich vypěstovaných miláčků je za námi. Pokud byste náhodou nevěděli, jak na to, můžete si přečíst pár tipů v našem předchozím článku, kde jsme se věnovali právě sklizni. Pokosit je však pouze první krok, o úspěšně sklizenou úrodu je třeba se starat! Ale jak? Přesně na to se podíváme v našem nejnovějším článku, zaměřeném na sušení a curing.

Správné prostředí a výbava

Pro ty nejlepší možné výsledky, které curing a správné sušení můžou přinést, je však nutné si pořádně připravit místnost, ve které bude proces probíhat. Měla by to být temná místnost, ve které se drží teplota mezi 15 - 20°C a vlhkost někde mezi 55 - 65%. Ideální je také pořídit si nějaký menší větráček, který zajistí proudění vzduchu po místnosti, což napomáhá prevenci plísní a zrychluje sušící proces.

Výběr správné místnosti může být složitější, než se na první pohled zdá. Člověk musí mít třeba na paměti, že celá tato místnost bude po konopí velmi výrazně cítit a tento zápach se rozšíří i dál. Stejně tak je třeba pozorně zvážit i velikost místnosti, protože čím větší prostor, tím těžší udržování dobrých podmínek. A samozřejmě, je nutné vybrat pokoj, kam se všechny ty kytky vejdou zavěšené hlavou dolů.

Mimo správného prostoru je také klíčové si připravit to správné vybavení. To zahrnuje:

  • Sušák nebo šňůru na vyvěšení kytek

  • Zařízení na měření vlhkosti a teploměr

  • Větrák

  • Odvhlčovač vzduchu (volitelné)

Konkrétní kroky, jak si připravit větve na sušení, se dozvíte v našem předchozím příspěvku. Zde už jenom dodáme, že proces sušení obvykle trvá mezi dvěma dny a týdnem, což záleží na velikosti větví a podmínkách, ve kterých jsou sušeny. Obecné pravidlo však je, že pokud se lámou stonky, je větev suchá.

Curing

Konečně se dostáváme do toho nejzajímavějšího a nejméně prozkoumaného teritoria. Proces zvaný curing je přesně to, co dodává konopným paličkám jejich aroma a chuť i to ,co zesiluje potenci jejich účinků. Je to tedy proces, který rozhodně nechcete vynechat a čím pečlivěji se o své paličky po sklizení postaráte, tím voňavější a silnější vaše konopí bude.

S curováním konopných palic je ideální začít ve chvíli, kdy jsou již usušené a na dotek se lehce drolí. Takové palice však navzdory prvnímu dotyku nejsou úplně stoprocentně suché. A mimo jiné i právě proto je curing naprosto klíčový. Během tohoto procesu se z paliček dostane zbytková vlhkost a při správném postupu se v nich zakonzervují všechny terpeny a kanabinoidy, které by se jinak vypařily.

Postup je naprosto jednoduchý, jeho pravidla se však musí poctivě dodržovat. Celé to vlastně spočívá v tom, že se paličky dají do nějaké nádoby a v ní se nechají odležet. Nejlepší nádobou je skleněná, většinou se používají zavařovačky. Použitelná je i kovová, ale ty můžou v palicích zanechávat nepříjemnou chuť. Plastové nádoby jsou naprosto nevhodné, protože na plast se lepí trichomy a vaše květy by kvůli tomu ztratily na potentnosti. Pro menší množství se dá použít i papírový pytlík.

Naplňte nádobu konopím do zhruba tří čtvrtin objemu. Do nádoby ještě přihoďte vlhkoměr, pro absolutní přehled nad hladinou vlhkosti ve sklenici. Optimální hodnota pro curing je 55 – 65%. Neprodyšně uzavřenou nádobu skladujte na tmavém místě při maximální teplotě okolo 20°C. Může klidně být i v lednici.

Během tohoto procesu se zbytková vlhkost z květů postupně přesouvá na povrch květů. Tím se v nádobě v prvních dnech zvyšuje relativní vlhkost a proto je nutné nechávat sklenici pravidelně větrat (v angličtině se pro toto používá výraz burping, neboli říhnutí). Stačí prostě sejmout víko a nechat sklenici trošku vyčichnout. Tím se jednak odvětrá nadbytečná vlhkost a zároveň se na květy dostane kyslík, který je nezbytný ke karboxylaci – přeměně kanabinoidních kyselin na kanabinoidy.

V prvním týdnu je nejlepší nechávat vaše sklenice „odříhnout“ každý den, klidně i dvakrát denně. V průběhu těch dalších týdnů už můžete postupně interval prodlužovat a větrat už třeba jen jednou nebo dvakrát do týdne.

Rady a tipy při curingu

Běžná doba celého dozrávacího procesu se pohybuje mezi dvěma až osmi týdny a větrání je většinou potřebné po dobu šesti týdnů. Samozřejmě u většiny odrůd platí, že čím víc času jim k dozrání dáte, tím lepší výsledek.

Během curingu můžete také zjistit, že květy jsou usušené moc nebo málo. Ale i to se dá řešit. V případě vlhkých květů stačí prostě více větrat. A to buď častěji a nebo na delší dobu. V pokročilejších týdnech curingu můžete sklenici klidně nechat otevřenou na několik hodin místo minut při teplotě okolo 20°C. Pokud jsou květy moc suché, řešení je ještě jednodušší. Zvhlčovací sáčky od značky Integra s různými váhami, úrovněmi vlhkosti a přidanými přírodními terpeny pro lepší vůni. Tyto sáčky udrží vaše paličky úplně nejvíc fresh a dodají jim tu správnou strukturu a konzistenci.

Následné skladování

Když nám květy krásně dozrají do té nejlepší vůně a chuti, je načase je správně uskladnit. K uskladnění květů existuje několik různých metod a jakou byste měli použít právě vy, záleží na množství konopí a vašich plánech s nimi. Pokud toho nemáte nějak moc a neplánujete se s tím moc přesouvat, můžete květy klidně nechat ve sklenicích, ve kterých probíhal curing. Akorát už je můžete naplnit až po okraj, protože už nepotřebujete prostor pro kyslík a odvětrávání vlhkosti. Stejně tak v ní můžete nechat i sáčky Integra, které mimo udržování vlhkosti plní i funkci doplňování terpenů – těch voňavých látek v konopí a ovoci. Pokud tedy chcete vylepšit aroma své sklizně tou nejpřirozenější cestou, tyto terpenové zvhlčující sáčky jsou tou pravou volbou.

Pokud máte sklizených květů obrovská kvanta, nebo ho třeba z nějakých osobních důvodů máte v plánu často přesouvat, nastává risk poškození paliček otloukáním jedné o druhou a jejich mechanického poškození. V takových případech je nejlepší květy zavakuovat do sáčků. Tím se zabrání jejich volnému pohybu a postupnému poškozování. Dobře zapečetěné sáčky můžete bez obav pokládat na sebe a skladovat i méně opatrně, než volná květenství. Díky absenci většího množství vzduchu se také výrazně zpomalí proces dalšího vysychání palic.

Obecně však platí, že pro skladování sklizených květů je ideální tma, relativní vlhkost vzduchu 55-65% a teplota do 20°C. Stejně tak funguje i skladování konopí v mrazáku. Správně usušené, poctivě vycurované a důkladně uskladněné konopí vám může vydržet klidně i dva roky po sklizni bez výrazných ztrát na účincích, chuti a vůni.

Vše je však o osobních zkušenostech a každý si tento proces dělá vlastně po svém. Porot je důležité, zkusit si to sám a přijít si na svůj vlastní postup!

Štítky: Novinky Konopí Informace a vzdělávání CBD Výzkum a věda Tipy a Triky Zahrádkářova příručka

Volejte
+420 608 091 166

Po - Pá: 09:00 - 20:00
So - Ne: 11:00 - 18:00


Pište
poradna a objednávky
Přihlaš se a získej slevu!
Odebírat novinky

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.