Loading...
PRODEJNA OTEVŘENA I O VÍKENDU! Otevírací doba přes víkend: So 11h - 18h a Ne 13h - 19h. Těšíme se na Vás!

Co nového ve světě konopí?

Co nového ve světě konopí?

Proč jsme ve všem pozadu?

V rozmanitém a stále se měnícím světě konopí nezůstává dlouho kámen na kameni. Není tedy divu, že vlastně každý měsíc je o čem informovat. Je nutno však zdůraznit, že poslední měsíc byl i pro takto dynamický obor nadmíru akční! Bohužel pro nás, Česká republika v kontrastu se zbytkem světa působí poměrně zaostale. Proč je tomu tak? A jak mají systém nastavený v jiných koutech světa? Čtěte dál, pro to nejzajímavější, co se poslední dobou ve světě konopí událo!

Braniborská brána po německé legalizaci - davy lidí si otevřeně dopřávají konopí

Německo zahazuje prudérnost

Asi největší novinka poslední doby se odehrála v Německu. V našem předchozím článku jsme již popisovali chystaný plán německé legalizace konopí a 1.4.2024 k tomu doopravdy došlo! Schválený zákon umožňuje dospělým nosit u sebe až 25 gramů konopné sušiny, doma si pak mohou uchovávat až 50 gramů konopí najednou. Tuto skutečnost spolu Němci oslavili před Braniborskou bránou společným pokouřením.

Konopí bude dostupné ve specializovaných a licencovaných konopných klubech s maximálně 500 členy. Stejně tak je nově povoleno pěstování až tří rostlin pro osobní účely. Příznivci zákona argumentovali především tím, že s legalizací se sníží nápor na policii a justici a největším argumentem pro je samozřejmě eliminace černého trhu legální alternativou. Naopak odpůrci zákona se ohání tím, že skokově vzroste počet uživatelů konopí a bojí se o osudy nezletilých Němců. Jestli se jejich obavy potvrdí se během následujících pár let dozvíme. Nezbývá tedy než sledovat, jaký vliv bude legalizace na Německo mít. Avšak vzhledem k případům, jako je Nizozemsko či Portugalsko můžeme čekat, že byť ze začátku možná užívání stoupne, legalizace v dlouhodobém měřítku na počet uživatelů vliv mít nebude. Kdo hulit chtěl, ten už hulil a s legalizací bude hulit dál.

Předseda strany Pirátů, Ivan Bartoš, s konopným pozadím- Piráti o legalizaci usilují nejvíce

Česko nechápe a zaostává (jako vždy)

Naproti tomu v naší domovské kotlině se situace vyvíjí doopravdy zvláštním směrem. Jistě jste zaznamenali onen médii extrémně zdokumentovaný případ několika školáků odněkud z Karlovarska. Nevíme kolik jich bylo, v jaké byli nemocnici ani jak dlouho a s jakými obtížemi. Ale díky poctivé mediální masáži víme, že byli „na pokraji smrti“ a nejsou jediné z Českých dětí, kteří se zlou a jedovatou látkou HHC otrávili, po nevinném požití bonbonů, na kterých nebylo přece vůbec nijak poznat, že ho obsahují. To znamená, že se tato látka musí zakázat! A do konce měsíce zakážeme i všechny podobné látky! Akorát, že…

Karlovarští školáci měli těžkou otravu alkoholem. Aby taky ne, když v tak nízkém věku vypili litr vodky. Kde si jí pořídili? Nejspíš v tom samém obchodě, kde si pořídili i to HHC. Místní prodejce asi na plnoletost svých zákazníků moc nehleděl. Což je vlastně úplně normální. Každý z nás měl ve své čtvrti ten jeden obchod, o kterém se tak trochu vědělo, že prodává alkohol i nezletilým. To je taková česká klasika, koneckonců jsme národ s největší spotřebou alkoholu na jednoho obyvatele, 11% naší populace splňuje definici alkoholismu a ročně u nás zemře více než 7000 lidí na komplikace spojené s nadměrnou konzumací. No a teď ta největší bomba: 38,5% českých 16letých uvádí pravidelné užívání nadměrného množství alkoholu. A o děti nám Čechům jde přeci nejvíc, je tedy na čase zakázat alkohol, že? Nebo reklamy na alkohol? Nebo zpřísnit kontroly prodejců alkoholu? Nebo aspoň nedávat daňovou výjimku výrobcům alkoholu?(!)

Sraz strany KDU-ČSL, kde si bez okolků dopřávají alkohol- jednu z nejsmrtelnějších a nejrozšířenějšísh tvrdých drog na světě

Ne, ne, ne, ne a zas a znovu ne! Česká republika je alkoholem nasáklá a jakákoliv diskuze na téma: Alkohol je ta opravdová vstupní droga, by pro kteroukoliv politickou stranu znamenala volební sebevraždu. Toho jsou si moc dobře vědomí i Lidovci (KDU-ČSL), jediná strana blokující legalizaci. Všichni ostatní jsou vlastně pro, protože si uvědomují, že by to vyřešilo i problém s HHC a podobnými deriváty: kdybychom legalizovali prodej konopí ve specializovaných prodejnách s obsluhou či konopných klubech a pod náležitou regulací, nikdo by po těchto látkách ani neštěkl. Jenže konzervativní důchodci s „tradičními křesťanskými hodnotami“, kteří tvoří valnou většinu voličů Lidovců s něčím takovým prostě nesouhlasí. Protože tráva je přece droga a drogy jsou špatné! A na to se napijem.

A tak tedy nezbývá než počkat, než volební základna Lidovců přirozeným způsobem prořídne. A nebo bychom třeba mohli najet na model, kde politické strany a jejich členové nejsou řízeny populismem a názorem většiny, čistě jenom pro získání dostatečných čísel voličů k tomu, aby si mohli spokojeně pobírat finanční příspěvky od státu. Možná je na čase přestat se klanět důchodcům, protože jich je nejvíc a zaručují největší šanci znovuzvolení, ale začít budovat naší zemi s vizí a pohledem upřeným na budoucnost, do které mohl patřit třeba i bilionový zisk státní kasy ze včasné legalizace. Tento vlak nám ujel právě kvůli Lidovcům. To vše je však asi pouze zbožné přání. V tomto našem Absurdistánu jde každému jenom o finanční zisk, znovuzvolení a osobní moc. I proto se třeba nikdy nedočkáme důchodové reformy.

globus s konopným listem, znázorňující celosvětový vývoj v legalizaci konopí

Světový vývoj

Abychom však skončili na trochu pozitivnější notu, podíváme se i do zbytku světa. Nejvíce se toho patrně děje v USA. Tak například ve Washingtonu uznali 4/20 jako daňový svátek. To v praxi znamená, že konopí legálně zakoupené mezi 15.-28. dubnem bude zbaveno daně a tedy o poznání levnější. Další stát, který se možná přidá do postupné legalizace USA by mohla být Florida. V listopadu je čeká hlasování, kde mimo jiné rozhodnou o legalitě potratů a konopí. Zajímavostí je, že mezi voliči bude i bývalý americký prezident Donald Trump, který na Floridě dlouhodobě žije.

Naopak třeba v Thajsku se vývoj svou stupiditou více podobá tomu našemu. Po tom, co v červnu roku 2022 legalizovali konopí pro rekreační účely, začínají místní politici mluvit o jeho opětovném zákazu. V zemi se vyrojilo obrovské množství podniků s konopím, především pro turisty, a na to vláda nebyla připravená. Už v minulých volbách mnoho stran ve svém programu uvádělo to, že plánují zpřísnění zákonů souvisejících s konopím. Místním zřejmě vadilo, že k již tak velice pověstné kultuře zhýralého turismu se nově přidalo i legální konopí, což je vlastně docela pochopitelné. Lékařské konopí by mělo zůstat nadále povoleno na předpis.

Zato v Kanadě si na svůj trh s legálním konopím nemohou ani trochu stěžovat. Podle těch nejčerstvějších novinek tamní trh stoupl za poslední rok o celých 12,2%, což se rovná hodnotě 5 miliard kanadských dolarů (85 miliard Kč). Jedná se o mírné zpomalení oproti loňskému roku, kdy se prodej zvedl o 17,9%. Stále však zisky rostou a v Kanadě si zas a znovu potvrzují, že legalizace byla správný krok!

Štítky: Novinky Konopí Informace a vzdělávání CBD

Volejte
+420 608 091 166
Po - Pá: 09:00 - 18:00
Pište
poradna a objednávky
Přihlaš se a získej slevu!
Odebírat novinky

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.